Aktualności

Podsumowanie zbiórki Polskie IT dla Ukrainy

Podsumowanie zbiórki Polskie IT dla Ukrainy

Polskie IT dla Ukrainy to inicjatywa, powstała tuż po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Największe organizacje branżowe, takie jak: Software Development Association Poland(SoDA), ITCorner, Just Join IT, Tech to The Rescue, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), Klaster ICT Pomorze Zachodnie, Fundacja Digital Poland, #CyberMadeInPoland, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji  połączyły siły, by wesprzeć wschodnich sąsiadów, którzy pozostali na froncie. 

Wideo Polskie IT dla Ukrainy

Za nami 2 miesiące wspólnych działań. Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki podjęliśmy było założenie zrzutki (objętej patronatem Prezydenta Wrocławia oraz Ambasady Ukrainy w Polsce) na rzecz Fundacji Ukraina, wynajęcie magazynów oraz organizacja transportu do ukraińskich miast, które najbardziej potrzebowały pomocy humanitarnej, medycznej i taktycznej.

Zaangażowanie ochotników, i ścisła współpraca z Fundacją pozwoliły wypracować sprawny i szybki schemat działania i komunikacji. Każdego dnia otrzymywaliśmy informacje o bieżących potrzebach, które były weryfikowane i priorytetyzowane. Następnie, dzięki zaufanym dostawcom udało nam się realizować zamówienia na leki (które wymagają specjalnych pozwoleń), specjalistyczne opatrunki, kamizelki taktyczne, krótkofalówki, a nawet drony, których w ostatnich dniach brakowało najbardziej.

Od wybuchu wojny w Ukrainie wysłaliśmy:
🔵ok. 800+ palet zebranej pomocy humanitarnej z żywnością, higieną, odzieżą, lekami, wyposażeniem taktycznym,

🟡które zostały przetransportowane do takich miast:  Lviv, Uzhhorod, Kharkiv, Kyiv, Rivne, Sumy, Kovel, Khmelnytskyi, Berdychiv, Zhytomyr, Mykolaiv, Winnica, Teplodar, Chernihiv (przez SpivDiya), Bojarka, Goszcza, Dnipro, Zazymya, Kulykivka, Browary, Zaporizhzhia, Dnipro, pod Luhansk i do Donetskiej oblasti, Odesa, Irpiń, Bucha, Kropyvnytskyi.

W sumie od 07 marca do 20 kwietnia 2022 r. wysłaliśmy do Ukrainy 37 TIRów i kilka busów i samochodów osobowych.

Dzięki hojności darczyńców zrealizowaliśmy zamówienia o łącznej kwocie 1 058 227 PLN

Zarówno firmy z SoDA, jak i pozostałe organizacje zainicjowały także swoje własne zbiórki. Pracownicy kupują żywność, odzież i środki higieniczne, a także wolontaryjnie pomagają w punktach wsparcia. Wiele firm, w większości te, które miały swoje oddziały w Ukrainie, zadeklarowało również pomoc w transporcie, zakwaterowaniu oraz zatrudnieniu pracowników ze wschodu.

fot. Marcin Zieliński


Walka z fake newsami i wsparcie IT

Polskie IT dla Ukrainy to inicjatywa długofalowa. Poza zbiórką pieniężną udało się zawiązać Koalicję RAZEM PRZECIW DEZINFORMACJI. Organizacje takie jak Digital Poland, Demagog i Związek Firm Public Relations, rozpoczynają kampanię edukacyjną, której celem są długofalowe i zakrojone na szeroką skalę działania podejmujące walkę z fałszywymi informacjami w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Aktywności Koalicji będą skupiać się na edukacji grup szczególnie narażonych na dezinformację, promowaniu wiedzy i narzędzi do walki z fake newsami, a przede wszystkim na nauce zastosowania nowych technologii do ich weryfikacji. Planowane działania obejmują także współpracę z wiarygodnymi twórcami internetowymi oraz aktywne uczestnictwo w kształtowaniu polityk publicznych, wspierających walkę z zorganizowaną dezinformacją.

Cennym narzędziem do walki z dezinformacją jest również Model AI, stworzony przez MIM Solutions. Model samodzielnie wykrywa antyukraińskie treści na Twitterze. Celem algorytmów są polskojęzyczne tweety i komentarze publikowane w ramach wojny informacyjnej prowadzonej przez zwolenników Rosji. W ten sposób system identyfikuje konta, które generują prorosyjską propagandę i oznacza na dedykowanym koncie @AIForUkraine. Model codziennie publikuje na Twitterze kilka takich kont. Automatyczne wyszukiwanie wrogich kont odbywa się przez monitorowanie opublikowanych tweetów i ich ocenie. Same konta są typowane na podstawie całościowo udostępnionej przez nie informacji. Poziom skuteczności stworzonego modelu jest bardzo wysoki, wynosi ponad 95 procent.

W pomocy Ukrainie przydaje się także wiedza i zasoby firm IT. Software house’y odpowiadają na potrzeby fundacji i organizacji pozarządowych, tworząc strony internetowe, aplikacje i oprogramowania, a także zwiększając bezpieczeństwo cyfrowe tych istniejących. Największą platformą, łączącą biznes z NGO jest Tech To The Rescue, w ramach której do tej pory udało się zrealizować 47 projektów, a do pomocy zgłosiły się aż 523 firmy IT.


Co dalej?

Fundacja Ukraina nadal potrzebuje wsparcia finansowego. Kolejne działania zakupowe w ramach projektu Polskie It dla Ukrainy będą miały charakter bardziej punktowy niż długofalowy. Obecną potrzebą jest zakup wozów strażackich i przetransportowanie ich do Ukrainy. Wpłaty na ten cel można przekazywać bezpośrednio na konto Fundacji:

Tytuł przelewu: IT for Ukraine

Currency: PLN
IBAN: PL39 1090 2398 0000 0001 4980 4904

Currency: EURO
IBAN: PL85 1090 2398 0000 0001 4935 4384

Currency: USD
IBAN: PL62 1090 2398 0000 0001 4983 8634

Account owner: Ukraine Foundation
Bank’s SWIFT code: WBKPPLPP
Bank name: Santander Bank Polska S.A.
Bank address: al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa
Bank country: Poland

Wszystkich chętnych do wsparcia inicjatywy Razem Przeciw Dezinformacji prosimy o kontakt z: Piotr Mieczkowski, Digital Poland.

Firmy, które chcą włączyć się w pomoc techniczną – zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.techtotherescue.org/tech/tech-for-ukraine 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *